Czego nauczył mnie Stephen Hawking (i nie chodzi o fizykę)

Odszedł nie tylko piękny umysł, ale po prostu piękny człowiek.
Bo niesamowity wpływ Hawkinga nie kończył się na jego dokonaniach naukowych.
Był również wielką inspiracją dla nas wszystkich:

Przykładem, jak wiele osiągnąć może człowiek, który nie poddaje się  ograniczeniom.
Dowodem na to, jak technologia może polepszać życie, dawać wolność, umożliwiać naukę i socjalizację.
Przypomnieniem, by zawsze żyć tak, jak chcemy – nawet jeżeli wszyscy naokoło nie dają nam szans – oh jak pięknie jest pokazać im, że się mylili. Albo chociaż spróbować. Ponieważ ostatecznie rozliczamy się tylko przed sobą, przed nikim innym.

Hawking swoją obecnością w mediach uczył nas cierpliwie, że człowiek z ciężką chorobą też może wieść życie pełne szczęścia, sukcesów i miłości, że niezależnie od stanu zdrowia może spełniać nie tylko swoje potrzeby, ale też marzenia, a przede wszystkim – że ma prawo być traktowany po ludzku.

A przede wszystkim Hawking był dla nas wszystkich wielką nauką tolerancji – fakt, że świat oswoił się z tym jak Hawking wygląda, mówi i porusza się – i nie tylko go nie odrzucił, ale przyjął i wręcz pokochał – trochę odbudowuje moją wiarę w ludzkość. I z pewnością daje nadzieję innym ludziom na całym świecie, których wygląd wykracza poza tzw. normę. Nawet jeśli był raczej wyjątkiem niż regułą, to był wyjątkiem, który wyznaczył kierunek. RIP Stephen Hawking.

Dzieci Stephena Hawkinga, Lucy, Robert i Tim, napisały po jego śmierci krótkie oświadczenie:

„Jesteśmy głęboko poruszeni śmiercią naszego ukochanego ojca. Był wspaniałym naukowcem i niezwykłym człowiekiem, którego praca i dziedzictwo przetrwają wiele lat. Jego odwaga i upór wraz z błyskotliwością i humorem inspirowały ludzi na całym świecie. Kiedyś powiedział „Ale ten wszechświat byłby pusty bez ludzi, których kocham”. Zawsze będziemy za nim zawsze tęsknić.”

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.