Czytanie na trawie

James Sherwood relacjonował kiedyś swoje spotkanie z Ronaldem Firbankiem:
Spotkałem go na plaży w Maroku. Firbank był wyraźnie zafascynowany układem kamyków na piasku. Obok niego leżała sporych rozmiarów książka otwarta mniej więcej w połowie. „Co czytasz?”, zapytałem. „Nie czytam”, odpowiedział. „Wyprowadziłem ją tylko na chwilę, żeby złapała trochę słońca.”

W maju warto wyprowadzić na spacer nieco więcej niż 4 litery. Książek chętnych do przyjścia do nogi jest, dajemy słowo, całkiem sporo. Przewietrzcie głowy z najciekawszymi tytułami, jakie w tym roku się ukazały.

Literatura piękna

Wiele demonów – Jerzy Pilch
Skromna śląskiej wieś Sigla pełna jest niesamowitych historii i barwnych postaci, zabawnie archaicznych obyczajów, niewyjaśnionych zjawisk i małych ‘wojen religijnych’. Pilch nadaje im melancholijny, egzystencjalny wymiar.

Małe lisy – Justyna Bargielska
Poszarpana fabuła, oderwane zdarzenia, surrealistyczne sytuacje jak z dziwnego snu. Niestandardowa forma nie przeszkadza, bo i tak najważniejszy jest język. Bargielska niczym badaczka sekretnego życia słów prezentuje nam niezwykły świat sensów i znaczeń ukrytych w zdaniach, które tak dobrze znamy.

Bogactwo – Marta Syrwid
Po kilku latach oczekiwań i trudnościach wydawniczych (pierwotnie książka miała się ukazać nakładem wydawnictwa WAB, ostatecznie wydawcą została Lampa i Iskra Boża) nowa powieść Marty Syrwid. Swądu glamouru nie uświadczycie, smrodku pamięci a i owszem. Język głęboko inkrustowany.

Intryga małżeńska – Jeffrey Eugenides
Poststrukturalna filozofia, strukturalne małzeństwo, seksualnie niepostna młodzież, choroba afektywna dwubiegunowa, Madame Bovary, jeden z najlepszych pisarzy Ameryki. Wstrzasnąć, połączyć, otrzymać rewelacyjną powieść.

 

Cytrynowy stolik – Julian Barnes
Literatura dla starszych panów w pełnym kolorycie: nostalgia, oszczędność, młodość, styl, zwięzłość, wyrafinowanie. Spieszmy się kochać Juliana i nie zapominajmy, że ciepło to stan przejściowy.

Snuff – Chuck Palahniuk
Ćwiczenie na wyobraźnię: Wikipedia: Snuff movies („filmy snuff”, zwane również „filmami ostatniego tchnienia”) – gatunek filmowy obejmujący filmy przedstawiający jakoby sceny prawdziwych gwałtów, tortur czy zabójstw.

Opis wydawcy: Cassie Wright, podstarzała królowa porno kinematografii, chce ustanowić nowy światowy rekord i na oczach rejestrującej wszystko ekipy filmowej zadowolić 600 mężczyzn. W poczekalni zbiera się tłum ochotników: każdy karnie czeka na swoją kolej, opowiadając o życiu i związkach z Cassie. Z biegiem czasu atmosfera gęstnieje, dochodzi do przepychanek i okaleczeń, i w głowach wielu uczestników pojawia się myśl, czy z tej przygody na pewno można wyjść cało.
Rezultat…?

 

Biografie

 

David Bowie. Starman. Człowiek, który spadł na ziemię – Paul Trynka
David Bowie. Biografia – Marc Spitz

Davida Bowie nie trzeba nikomu przedstawiać. Ale ile osób zna go naprawdę? Po 10 latach milczenia artysta wydał nową płyte, co zaowocowało pojawieniem się na polskim rynku dwóch jego biografii. Jedna napisana przez dziennikarza muzycznego Paula Trynkę, druga przez zadeklarowanego wyznwcę ‘Bowieizmu’, Marka Spitza. Trudno powiedzieć, czy którykolwiek z nich odkrył prawdę o artyście (Bowie żadnej biografii nie autoryzował), ale czy tak naprawdę da się do końca zrozumieć kosmitę?

 

Kultura

 


Muzyka. Przewodnik KP – red. Rob Young
England’s Dreaming. Historia punk rocka – John Savage

Dwie ważne pozycje o współczesnej muzyce. Pierwsza z nich: przekrojowa (Skrillex nie stworzył dubstepu, a John Cage to nie postać z Mortal Kombat), ale nie pobieżna (wśród autorów m.in. krytycy “The Wire”). Druga: skoncentrowana na jednym gatunku – jest to stężenie wysokie, zapierające dech, pozbawiające dobrych manier, jak i słuchu.

Encyklopedia polskiej psychodelii – Kamil Sipowicz
Książka podtrójnie atrakcyjna: holograficzna okładka, arcyciekawy temat i praktyczne zastosowania czynią z niej hit piknikowego sezonu. Jeśli jesteście ciekawi, jakie używki są aktualnie najmodniejsze i czy bardzo się różnią od ulubionych dragów Mickiewicza, to jest to pozycja obowiązkowa.


Ścięgna Konsumpcyjne – red. Wojciech Burszta, Mariusz Czubaj
“Kupuję, więc jestem” – tak można określić kondycję nowoczesnego człowieka (a raczej konsumenta). Jeśli czujesz, że jednak jesteś nawet jeśli nie kupujesz, to zebrane tutaj teksty mogą Cię zaciekawić. Książka dla tych, którzy lubią myśleć samodzielnie i patrzeć systemowi pod spódnicę.

 

Tekst: Agata Tomaszewska, Jakub Szestowicki

 

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.