I człowiek stworzył dinozaury

Jadłam właśnie zupę na działce u dziadków, gdy w w czarno-białym telewizorku zobaczyłam ogon brahiozaura. Nie animowany, tylko prawdziwy! Był rok 1993, a mnie zatkało z wrażenia. Dinozaur, prawdziwy dinozaur! Co to jest, jakiś program, czy film, proszę, niech to będzie film… Pytałam dziadków, ale oni nie wiedzieli.

A był to ni mniej ni więcej, tylko telewizyjny trailer Parku Jurajskiego. Na swój dziecięcy, euforyczny sposób poczułam to, co potem opisał George Lucas:

[quote]To był jeden z wielkich momentów w historii, jak wynalezienie żarówki albo pierwsza rozmowa telefoniczna. Wielka bariera została przekroczona i nic już nie będzie takie jak dawniej[/quote]

[youtube width=”400″ height=”365″ video_id=”2jH9iAHSKds”]

Miałam niecałe 8 lat i właśnie spełniało się moje marzenie o ujrzeniu prawdziwego dinozaura. Podobnie jak inne dzieciaki, obsesyjnie pasjonowałam się gadami z jury i kredy. Choć największym powodzeniem cieszyły się tyranosaurus rex oraz triceratops, to moim idolem od zawsze był apatozaurus (zwany też brontozaurem, generalnie chodzi o roślinożerców z długą szyją).

Wraz z paczką z klasy znaliśmy na pamięć całą masę dinozaurów (Jaś i Małgosia nawet swojego kota nazwali Micropachycephalosaurus), zbieraliśmy karteczki z ich wizerunkami, chcieliśmy być w przyszłości „archeologiem, paleontologiem, wynalazcą, naukowcem” oraz prenumerowaliśmy gazetę Dinozaury, z dołączonymi okularami 3D do oglądania trójwymiarowego t-rexa. No i oczywiście oglądaliśmy Denvera na dobranockę.

20 lat poźniej znów dostaję okulary 3D, żeby zobaczyć dinozaury w Parku Jurajskim. Tylko że nie jest to już kartonowa atrapa z czerwoną folią w jednym i zieloną w drugim okienku. Bardziej przypominają Ray-Bany i nie trzeba ich oddawać. To miłe ze strony Cinema City, nawet jeśli za cenę biletu mogłabym sobie spokojnie takie kupić (35 zł).

Dinozaury dobrze wyglądają w 3D. Pierwszy trójwymiarowy film jaki widziałam, był o dinozaurach. Miałam 14 lat i bardzo się rozczarowałam, bo był to bardzo słaby film. W ogóle nie przypominał Parku Jurajskiego, ani nawet The Land Before Time (Pradawny ląd), mojej ukochanej bajki z dzieciństwa o grupce osieroconych dinozaurów szukających rodziców i Zielonej Doliny.

[youtube width=”400″ height=”365″ video_id=”kJg3GP4tH94″]

Jak każde dziecko, zupełnie zafiksowałam się na tej bajce i ogladąłam ją codziennie przez kilka miesięcy pod rząd, doprowadzając do szaleństwa resztę rodziny. Byłam bardzo zdeterminowaną 4-latką. Dla mnie Pradawny ląd był początkiem długoletniej pasji. Natomiast dla Stevena Spielberga był pierwszą przymiarką do tematu dinozaurów. To on, wraz z Georgem Lucasem (później odpowiedzialnym za post-produkcję Parku Jurajskiego), wyprodukował animowaną historię Małej Stopy, Cery i Ducky. I choć animowany Pradawny Ląd odniósł kasowy sukces, to dopiero wyemitowany pięć lat później Park Jurajski rozpętał dino-szał na dobre, stając się jednym z najbardziej dochodowych filmów wszechczasów. Pokonał go dopiero Titanic pięć lat później, a stan na 6 maja 2013 to 967,3 milliona dolarów zysku z miłości Spielberga do przerośniętych jaszczurek.

Czy „Park Jurajski” się postarzał? Zaskakująco mało, zważywszy ile się wydarzyło w świecie efektów specjalnych przez ostatnie 20 lat. Dinozaury po liftingu 3D wyglądają ‚równie’ prawdziwie. Trudno uwierzyć, że występują w filmie jedynie przez 15 minut.

I mimo, że teraz już dostrzegam niedociągnięcia scenariusza, to film nic nie stracił ze swojego mistrzowsko dozowanego napięcia. I mimo że akcję znam na pamięć (również ten film katowałam na kasecie VHS dziecięciem będąc), to emocje buzują jak za pierwszym razem. Krowa znikająca w klatce velociraptorów, trzęsąca się szklanka, noga kozy na przezroczystym dachu, kupa triceratopsa, „you got to say the magic word”, karmienie brahiozaura – to tylko kilka niezapomnianych scen, które juz na zawsze zapadły mi w pamięć. Podobnie jak kilka błyskotliwych dialogów o filzofii, genetyce i boskich zapędach człowieka:

 

[quote]Dr. Alan Grant: Dinozaury i ludzie, dwa gatunki odseparowane od siebie przez 65 milionów lat ewolucji, nagle znalazły się obok siebie. Jak można mieć najmniejsze pojęcie o tym, co się wydarzy?[/quote]

[quote]

 

Dr. Ian Malcolm: Bóg tworzy dinozaury. Bóg niszczy dinozaury. Bóg tworzy człowieka. Człowiek niszczy Boga. Człowiek tworzy dinozaury.

Dr. Ellie Sattler: Dinozaury jedzą człowieka. Kobiety zdobywają ziemię.

[/quote]

 

[quote]John Hammond:  Stworzenie to akt czystej woli.[/quote]

 

Co ciekawe, wiele łączy animowany Prawdawny Ląd i noszący znamiona horroru Park Jurajski. Dlatego polecam Wam nie tylko rewizytę w kinie, ale również zapoznanie się z animacją, która zainspirowała Spielberga do stworzenia jednego z najważniejszych filmów dekady. A nas nieodwracalnie rozkochała w wielkich gadach sprzed 65 milionów lat.


Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.