Jesienne ścieżki Lasu Kultury: czerwona (3/4)

 

Ścieżka czerwona – Eros

Album:
FKA Twigs – EP2 (Young Turks 2013)
Choć artystka wydała zaledwie swoją drugą epkę, to można ją na tej podstawie spokojnie uznać za najseksownieszy głos tego roku. Jej muzyka jest połączeniem hip hopu, elektroniki i eksperymentu, jej głos to skarbiec słowiczych  pisków i lolitowych westchnień, a jednak (a może: właśnie dlatego) udaje jej się stworzyć jakąś dziwnie perwersyjną aurę niepokoju, pożądania i obsesji w każdym milimetrze muzyki. Z pewnością dużą rolę odgrywają tu jej kompletnie pogięte teledyski, jak choćby Papi Pacifier. Albo How’s That.

Ksiażka:
Anaïs Nin – Delta Wenus (Prószyński 2013)
Jako że Klub Julietty (autorka: Sasha Grey) premierę ma dopiero w lutym 2014 r., skupimy się na nowym wydaniu książki Anaïs Nin – pierwszej znanej na Zachodzie autorce erotyków. Powiedzmy sobie wprost: Delta Wenus nie jest najlepszym dziełem tej pisarki. Jest to zbiór opowiadań pisanych na szybko (po jednym dziennie) na zamówienie klienta uzależnionego od tego typu rozrywek, który dla biedującej pisarki (i zaangażowanych w to znajomych) był jak wygrany los na loterii. Wręcz domagał się, by w tekstach było jak najmniej poezji, a jak najwięcej akcji – i tak się właśnie stało. Warto poznać pierwszą erotyczną pisarkę, zanim poznamy ostatnią – ale to w lutym.

Film:
Lars von Trier – Nimfomanka, (2013)
Najnowszy film kontrowersyjnego Duńczyka premierę będzie miał  25 grudnia. Już z nazwy i plakatów filmowych można się domyślać, co nas czeka. I choć von Trier ma tylu wrogów co fanów, a jego filmy są przyjmowane z mieszanymi uczuciami, to obsada tego filmu zdecydowanie przemawia za „IŚĆ”: Piękna, chimeryczna muza reżysera, czyli Charlotte Gainsbourg jako wyzwolona seksualnie pięćdziesiątka oraz pochód jej partnerów/rek: Willem Dafoe, Shia LeBouf, Uma Thurman, Udo Kier, Nicole Kidman. Wersja kinowa pozbawiona będzie scen pornograficznych, które znajdą się w wersji na DVD, co nie zmienia faktu, że ponoć w scenariuszu jest zastrzeżenie, że aktorzy muszą uprawiać seks naprawdę. Będzie hit?

Spacerowaliśmy już po ścieżce melancholii, klasyki oraz erotyzmu. Został jeszcze jeden, rzadszy odcień jesiennych emocji. Jutro ścieżka ostatnia.

 

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.