Jesienne ścieżki Lasu Kultury: żółta (4/4)

 

Szlak żółty – optymistyczny

Serię czterech ścieżek chcę zakończyć happy endem. Bo przecież jesień w końcu się kiedyś skończy… i zima też. Ostatnia ścieżka to podróż do trzech polskich powodów do radości tej jesieni.

Album
Edyta Bartosiewicz – Renovatio (Parlophone 2013)
Jest wydarzeniem wielce optymistycznym, że Edyta w końcu wydała album, który miał sie ukazać 15 lat temu. Co prawda brzmi jakby nadal był 1998 (na YouTube można posłuchać grugi singiel o jakże wymownym tytule „Upaść żeby wstać”), ale pozytywną stroną jest fakt, że fanom na pewno się spodoba – jest czystą podróżą sentymentalną w czasy, gdy nie było internetu w każdym domu, telefon służył do dzwonienia i nikt nie wiedział kim jest Britney Spears.  Może będzie jak z filmie Bunuela: Bartosiewicz perfekcyjnie odtworzyszy i powtórzywszy historię sprzed 15 lat wyjdzie wreszcie z  pętli czasowego impasu i nagra wspósłcześnie brzmiącą płytę.

Książka
Dorota Masłowska, Agnieszka Drotkiewicz – Dusza Światowa
Rozmawia Agnieszka Drotkiewicz (Wydawnictwo Literackie 2013)
Rozmowa jest według mnie jedną z największych wartości, a zarazem jedną z największych przyjemności w życiu. – zwierzyła sie w wywiadzie pisarka Agnieszka Drotkiewicz. Nic dziwnego zatem, że jej najnowsza książka ukazała się w formie wywiadu. Wywiadu z inną pisarką – czyż to nie nastraja pozytywnie? Mamy pewność, że zarówno pytająca jak i odpowiadająca są doskonale przygotowane i będzie to się dobrze czytać. Na dodatek Dorota Masłowska nie tylko jest jedną z najciekawszych postaci polskiej literatury współczesnej, ale też ma niezwykle „własny” sposób pojmowania i czytania rzeczywistości. Jej obserwacje, nie tylko językowe ale i społeczne oraz wewnętrzne – nawet jeśli się z nią nie zgadzamy – uczą nas inaczej patrze na świat.

Chce się żyć (Polska 2013)
Pamiętacie ubiegłoroczny hit bijący rekordy frekwencyjne? To francuski film „Niepokonani”, który z pozornie tragicznej historii sparaliżowanego człowieka tworzy niezwykle pozytywną historię o przyjaźni, zaufaniu i cośtam jeszcze, ale generalnie życie jest piękne! No to teraz mamy nasz polski odpowiednik  i zbiera nie tylko pozytywne recenzje, ale też kolejne nagrody. Ale największy pozytyw tego filmu, to fakt, że jest polski, jest świetny i jestpozytywny – a taka konfiguracja w polskim kinie zdarza się niezwykle rzadko.

To już koniec spaceru po kulturalnych propozycjach na jesień. W zależności od nastroju i potrzeb, warto sięgać do każdej z nich:
Brązowej, melancholijnej
Złotej, klasycznej
Czerwonej, erotycznej
Żółtej, optymistycznej

 Chyba, że macie swoją ulubioną? Bo ja mam 🙂

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.