Kobiety, Skandynawia i seks od kuchni

1. Kobiety

Przekrój

„Więcej niż równy kawałek tortu” – Agnieszka Graff

Tekt z jej wystapienia na Kongresie Kobiet

Ambicją Kongresu Kobiet powinno być coś więcej niż wyszarpanie dla kobiet większego kawałka tortu. Czas zastanowić się nad sposobem dystrybucji tortu. A może nawet nad proporcjami składników. Ten tort – czyli zasoby, jakimi dysponuje polskie społeczeństwo, a patrząc szerzej, Unia Europejska i globalizujący się świat – jest w głębokim kryzysie. 

(Magazyn, Gazeta Świąteczna 22-23.09.2012)

„Jak ułożyć sobie życie z ręczników papierowych”

Marta Karaś, Ilona Witkowska piszą z troską o PPD –  perfekcyjnych paniach domu.

„Zanim zostaniemy doskonałymi sprzątaczkami naszych rodzin, powinnyśmy zainwestować w botoks, zęby, pasemka i pogodzić się z faktem, że się nigdy nie najemy.”

„Jednak nie był tu potrzebny mężczyzna. Wystarczył dywan i pomieszczenie nabrało ciepła”

(Przekrój nr 38, 17 września 2012)

2. Skandynawia 


„Jeśli to socjalizm, moge w nim żyć.” 

wywiad Adama Leszczyńskiego z Joakimem Palme – szwedzkim profesorem socjologii na temat mozliwości utrzymania i przeszczepiania idei ‚społeczeństwa dobrobytu’.

„W całej Europie bezrobocie wśród młodych sięga 50 proc., a ci którzy pracują, często mają śmieciowe zajęcia bez perspektyw. Nie mają też oczywiście dzieci, bo bo nie zarabiają dość, żeby utrzymać rodzinę.

To kwestia organizacji rynku pracy. Jeżeli decyduje się pan na model społeczny, w którym oboje rodzice pracują, to jego składnikiem muszą być długie urlopy macierzyńskie. Musi pan chronić matkę i dziecko, zapewnić wczesną edukację przedszkolną, w tym także dla dzieci w wieku roku, dwóch lat.

W krajach, które tak robią, powstaje więcej związków. Więcej ludzi mieszka razem, niekoniecznie żeni się, ale też mają więcej dzieci. Tak to działa w Finlandii, Norwegii, Danii.”

(Magazyn, Gazeta Świąteczna 22-23.09.2012)

„Lekcja fińskiego”

Katarzyna Surmiak-Domańska o niezwykłym systemie edukacyjnym Finlandii

„Jesli jesteś prezesem wielkiej firmy albo znanym aktorem i chciałbyś swoje dziecko do szkóy, która by podkreślała twój prestiż, to w Finlandii nie masz jak.”

„My nie wiemy, co to stres w szkole – nie dzieli się nas na lepszych i gorszych – mówi nastolatka z Helsinek”

(Duży Format 13.09 2012,

3. Zmysły

seks od kuchni


„Seks od kuchni”

Agnieszka Kręglicka w rozmowie z seksuologiem, Andrzejem Depką.

„Obfite i ciężkie jedzenie to wróg ognistego seksu. Krew, skupiając się na obsłudze układu trawiennego, nie daje rady jednocześnie dbać o strefy erogenne. W niesprzyjających warunkach próba mobilizacji grozi totalną porażką.”

„W drodze do łóżkowej szczęśliwości doktor zaleca lekka dietę śródziemnomorską bogatą w warzywa, owoce, zioła, oliwę i ryby. Tuż przed akcją kieliszek czerwonego wina.”

(Wysokie Obcasy Ekstra, wrzesień 2012)

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.