„My Słowianie”, czyli ironiczne cycki Donatana

Dziś był owocny dzień w sieci. Nie tylko dowiedziałam się, że Heineken nie bedzie juz Openerem (a może odwrotnie…?), ale też natknęłam się na ten nowy teledysk polskiego rapera Donatana oraz piosenkarki Cleo. I na dodatek jest on ponoć ‚parodią‚ najbardziej znanego video tego artysty pt. „Nie lubimy robić”, w ktorym mamy okazję zobaczyć chłopkę, która zupełnie nie ujmie pić mleka z kubka.

Podobnie jak poprzedni teledysk, nowy również wzbudził spore emocje wśród moich fejsbukowych znajomych. Nie będę ukrywać, że mnie również poruszył do głębi. Aż postanowiłam napisać list.
Kto nie widział niechaj paczy:

[youtube width=”600″ height=”365″ video_id=”rr1DSgjhRqE”]

I jeszcze jeden ważny termin, który się pojawia przed piosenką: Ironia – sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego*

Drogi Donatanie, Droga Kleo,

Bardzo mi się podoba Wasz nowy teledysk, „My Słowianie”, jest taki niegrzeczny! I to Twoje, Donatanie, zupełnie świeże i oryginalne podejście hiphopu, takie LOKALNE, dumne z naszej P<3LSKOŚCI i K<3RZENI – bo przeciez wszyscy jesteśmy wieśniakami – o rany, rzeczywiście! LOLZ xddd

Kleo jesteś taka piękna – i super pomysł z tym warkoczem i wplecioną szarfą – kiedys tak robiliśmy w Gawędzie! To takie patriotyczne i ludowe, lofciam♥! I nie dość że piszczysz zupełnie jak przy tańczeniu Krakowiaka, to jeszcze tak swiadomie bawisz się kodami kultury zachodniej i łączysz je ze słowiańskimi motywami – eyeliner a la pin-up girl plus klasyczny warkocz, albo modny t-shirt plus góralski pasek sros, a spódniczka – jakie to pomysłowe! Ludowa mini – coś czuję, że będzie przebojem u szafiarek soon! Czy wynajęłaś projektanta? Też muszę ją mieć!

Cleo, tak zjawiskowo wyglądasz na tle tych wszystkich dziewczyn w długich sukienkach – one nie mają takich pięknych muskularnych choć przecież szczupłych nóg jak Ty (dlatego to Ty jesteś GWIAZDOM a nie one). No i nie stać je NA PEWNO na takie niesamowite szpilki jak Twoje, bo są zwyklymi wieśniarami nie to co my, pliiizzz powiedz gdzie je kupiłaś, w Aldo? Też bym takie chciała, choć na pewno trudno w nich chodzić. Na szczęście widzę, że ustać możesz, tak pięknie w nich stoisz…

Cleo, jesteś moim ideałem – masz takie piękne nogi i taką pyzatą buzię, wyglądasz prawie jak prawdziwa słowianka! I nie smuć się, że nie masz takiego biustu, jak reszta dziewczyn w teledysku… na pewno masz inne zalety! Serio, nie ma się czego wstydzić. Trzeba akceptować siebie i pokochać nawet najmniejszy biust. Poza tym ponoć są chłopcy, którzy lubią małe, więc nie martw się, Cleo, na pewno w końcu go znajdziesz!

Cieszę się, że zrobiliście ten teledysk, ch0ć teraz trochę mi przykro, że nie wiedziałam wcześniej o co chodzi z tymi Słowiankami: że one wiedzą jak użyć ciała i ruszać tym co im mama w genach dała, a nie jakieś szkoły, prace, dżendery. Żebym wcześniej wiedziała, że być Słowianką to znaczy być idealną żoną, to bym inaczej wszystko zaplanowała. A tak bez męża to kim ja jestem? Nikim!
Poza tym gdzie ja sie nauczę tak ubijać masło jednocześnie hipnotyzując ponętnym spojrzeniem? Ileż lat trzeba, by tak zgrabnie ujmować w dłonie ten długi drewniany bijak? Prawdziwe Słowianki znów z gracją wylewają na siebie mleko, a moja niesłowiańska dusza krwawi….

Donatanie, mimo bólu, dziękuję Ci za ten teledysk. I wiesz co, ja zawsze czułam, że gdzieś popełniłam błąd, że jestem inna niż wszyscy – teraz wreszcie wiem gdzie zbłądziłam. Oprócz bezcennej  wiedzy o  Słowianach, poznałam też wreszcie, co to znaczy ironia. Te ironicznie biusty, sarkastycznie kuszące kształty, uszczypliwie krągłe twarze – dobry z Ciebie kawalarz, trzeba Ci to przyznać, Donatan.  

Co za szczęście, że przynamniej nie mam problemu z poczuciem humoru i dystansem do świata, bo nieopatrznie mogłabym poczuć się obrażona takim teledyskiem. Na szczeście dobrze wiem, że to tylko inteligentny żart zrozumiały w szerszym kontekście, a nie teledysk uprzedmiatawiający słowiańskie dziewczyny, sprowadzając je do roli obiektów seksualnych (niebylejakich!) i zachwalając jako nasz atrakcyjny towar eksportowy – to by było przecież oszustwo. Wszak one umieją też robić chleb i masło. Chociaż mleko strasznie marnują.

Wasza Gaata

P.S.  chyba jednak wolę Słowacki oryginał (via Piotr Czerski):

[youtube width=”600″ height=”365″ video_id=”R9f0O1ohXtM”]

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.