Weekend z telewizją

tv, meme

Nigdy nie pisałam tutaj o telewizji. Ta podświadomna niechęć wynika może z faktu, że telewizji poświęciłam pracę magisterską (wieszcząc jej nieunikniony koniec ) i generalnie uznałam temat za wyczerpany. Bo kto jeszcze ogląda telewizję?

U moich znajomych coraz częściej rejestruję brak domowego ołtarzyka z telewizorem w roli świętego obrazu. Być może mam dziwnych znajomych, a być może gadające pudło wreszcie odchodzi w odstawkę.  Czasem zastanawiam się, czy – wyłączając moich niechętnych technologicznie dziadków – ktoś jeszcze wierzy w telewizję? W  jednostronną tubę produkowaną przez obcych ludzi z dużą ilością pieniądzowładzy, którzy myślą, że wiedzą lepiej co mnie bawi i interesuje? Ale może się mylę i telewizja jest teraz zupełnie inna? Postanowiłam to sprawdzić.

the evolution of television, shit, hd

Okazja nadarzyła się ku temu idealna = odwiedziny u dziadka. Wielkiego fana telewizji. Pojechałam, przybyłam do mieszkania – już słychać JEJ słodki głos z dużego pokoju. „Buzi buzi, co u Ciebie? Co zjesz?”, to wszystko jest nieważne w porównaniu z najważniejszym pytaniem :  to co dziś oglądamy?

Dziadek nie wie. Nie wie również co aktualnie ogląda, zresztą nie ma to większego znaczenia.  Rzucam okiem w oko bazyliszka i kamienieję jak zaczarowana.  W ręku mam magiczną różdżkę z napisem ‘włącz mnie’. Naciskam i nagle stojące dotąd cicho czarne pudełko powiększa się coraz bardziej. Mój mózg staje się coraz mniejszy, w końcu staje się taki malutki, że traci władzę nad ciałem, któremu pozostaje już tylko jedna czynność – odbiór. Pustą przestrzeń poumysłową zalewa pulpa z bodźców, emocji, cudzychsłów, myśli, historii. Jestem dzieckiem w sklepie z cukierkami, które mogę pożerać wzrokiem, tubylcem, który po raz pierwszy widzi bosego Cejrowskiego. Jestem Alicją w Krainie Czarów, a nora królika niczym wielka czarna rura od odkurzacza przykrywa mnie i wsysa do worka próżności, w wir tańca z uśmiechami, gospodarzami, wiadomościami, już-za-chwilkami i w-następnymi-odcinkami. Nazwa odbiornik telewizyjny jest błędna. Jest nadajnik telewizyjny i jest ludzki jej odbiornik. Ludzki zbiornik telewizyjny.

Po dwóch dniach wyczerpującego eksperymentu mogę z pewnością powiedzieć, że z rzucenia telewizji cieszę się bardziej niż z rzucenia palenia. Oto kilka krótkich recenzji tego, co widziałam.

1. Reklamy

Pod tym względem niewiele się w zmieniło – nadal są ciekawsze od tego, co leci w ich przerwach. Największe wrażenie zrobił na mnie  TVN. Wraz z jesienną ramówką wprowadził nowe hasło – już nie jest „tu i tu”, teraz jest „wszędzie”. Taki drobiazg, a jaka różnica. TVN stworzył machinę doskonałą: za pomocą talent shows produkują gości telewizji śniadaniowych, którzy po nabraniu fejmu zasilą szeregi aktorów seriali TVNU, by następie awansować na jurorów talent shows oraz gospodarzy telewizji śniadaniowych TVNU…

2. Bitwa na głosy

Maszynka służąca do:- Lansowania prowadzących (SuperHubert z seksi wąsem, Kędzior One-man-show przy Ajpadzie i miss botoks, która nie powinna mówić. Nigdy)- Lansowania eskpertów (Alicja Węgorzewska – klasa w rozmiarze XXL , Jagielski – kac club jesienna melancholia, równie sympatyczna co nieznana mi Kasia Zielińska, Titus z Acid Drinkers mający potencjał na zostanie drugim Nergalem telewizji)- Wyżywania się na gwiazdach estrady,  którym się udało (tl;dr)- Taśmowej produkcji gwiazd estrady, którym się nie uda(8 drużyn po 16 talentów, czyli  107 złamanych marzeń na edycję, plus jedno które jeszcze myśli, że się uda)

3. Mam talent

Wytrzymałam 30 sekund. Chylińska blond. Lepiej było jej w ciemnych.

4. Xięgarnia

 

Najpierw myślałam że to fanpejdż na fb, ale potem okazało się że to też program na TVN24. W soboty o 18, fajny bo o książkach. Szkoda, że tylko 30 min. I jest Rusinek!

5. Szkło kontaktowe

szklo kontaktowe

Pamiętam, że kiedyś to uwielbiałam. Ale teraz to była porażka. Nawet mój dziadek stwierdził, że coś im tym razem nie wyszło.

6. Kobieta, Wino i Śmiech  – Irenie Kwiatkowskiej w 100. rocznicę urodzin

Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski czyli pierwsza liga inteligentnej rozrywki. Ich dialogi oraz rozmowy z panią Ireną na telebimie – wręcz genialne. Na koniec tłum dzieci zaśpiewał „Wesołe jest życie staruszka” i nawet się wzruszyłam.

7. Dzień dobry tefałen

kinga RUSIN

Nie ma nic lepszego niż zjeść śniadanie patrząc na Kingę Rusin i jej idealną figurę, dyskretnie okrytą delikatną materią eleganckiego kostiumu w kolorze NUDE, idealnie współgrającego z wystrojem studia oraz jej zadbaną świeżą cerą i niebanalną fryzurą w tym samym kolorze co niebotyczne szpilki, pięknie podkreślające smukłe nogi w pozycji siedzącej podczas rozmowy z Henryką Krzywonos. Bohaterka wydarzeń sierpnia’80 poucza biedną Kinię, zarabiającą kilkadziesiąt tysiaków miesięczne (plus alimenty od Lisa na 2 córki), jak to było dzielić pensję motorniczej na koperty, żeby wystarczyło na 6 dzieci swoich oraz 6, którym stworzyła rodzinny dom dziecka. I jakoś starczało. Kindze nadal nie starcza.

8. Kobieta na krańcu świata

martyna wojciechowska, kobieta na krańcu swiata

Martyna Wojciechowska jeździ po największych zadupiach świata w poszukiwaniu kobiet. Nie wiem, Który jej tak nadepnął na odcisk, ale musiało boleć.

9. Lekarze

lekarze, różczka, małaszyński

Najdroższa polska produkcja serialowa i jesienny hit tefałenu. Magda Różczka i Paweł Małaszyński. S01E02 2: Toruń, szpital. Ona go nie chce, on mógłby mieć z nią dzieci. I tak przez następne 5 sezonów.

10. W ciągu poprzedniego tygodnia na świecie wydarzyło się wiele ważnych rzeczy. Ale o żadnym z nich nie dowiemy się z telewizji. Bo nie służy ona obywatelom. Nie wolno o tym zapominać.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.