Dlaczego warto czytać?

Dlaczego warto czytać

Czytanie książek ma zarówno swoich fanów, jak i zagorzałych przeciwników. Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że czytanie to jedna z bardziej wartościowych czynności, którą można wykonywać w wolnym czasie. Czytanie niesie ze sobą niezliczone korzyści – z tego powodu warto chociaż spróbować przekonać się do sięgnięcia po książkę, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach dostęp do książek wszelkich gatunków jest nieograniczony. Dowiedz się, jak rozpocząć swoją przygodę z literaturą i dlaczego warto podjąć się czytelnictwa!

Po pierwsze – jak przekonać się do czytania książek?

Opory przed regularnym czytaniem książek zazwyczaj dotyczą braku czasu, braku interesujących treści czy braku pieniędzy na książki. Na szczęście, każdy z tych powodów można rozwiązać. Książki można czytać wszędzie; od własnego mieszkania, po kawiarnię, park czy środki komunikacyjne. Brak interesujących tytułów także jest możliwy do pokonania; rocznie, w samej Polsce jest wydawanych nawet ponad 30 tys. różnych tytułów (dane z 2021 roku). Doliczając do tego książki wydane w przeszłości, niektóre określane jako klasyki literatury, a inne mniej znane, powstaje całkiem obszerny zbiór różnych tytułów, o rozmaitej treści.

Najważniejsze w znalezieniu interesującej lektury jest szukanie; w internecie, księgarniach czy antykwariatach. Jeśli nie masz na to czasu, zawsze możesz zaufać rankingom bestsellerów. Jeśli zaś chodzi o brak funduszy na książki, problem ten jest nieaktualny. Książki można wypożyczać w bibliotekach lub polować na okazyjne sztuki w antykwariatach i księgarniach internetowych, które często wystawiają tytuły po promocyjnych cenach.

Dlaczego warto czytać? Korzyści płynące z czytania

Jakie korzyści płyną z czytania książek? Oto niektóre z nich;

  • Udowodniono, że czytanie książek papierowych pozwala odpocząć oczom od niebieskiego światła urządzeń elektronicznych,
  • Czytanie książek wzbogaca słownictwo, pomaga także w nauce ortografii i gramatyki,
  • Czytanie rozwija wyobraźnię – książki stale zmuszają czytelnika do wyobrażania sobie opisanych scen czy miejsc, co rozszerza kreatywność,
  • Sposób na relaks – nic bowiem tak dobrze nie odpręża jak wieczór z dobrą książką.

Jak rozpocząć swoją przygodę z książkami?

Rozpoczęcie regularnego czytania książek może być trudne dla kogoś, komu czytanie kojarzy się głównie z lekturami szkolnymi. Na szczęście, poza lekcjami polskiego to my sami możemy sobie wybrać rodzaj książek, jakie czytamy. Nieważne, czy są to opowieści fantastyczne, kryminały, horrory czy romanse – czytanie książek, niezależnie od gatunków, przynosi korzyści.

Na początek, dla ułatwienia warto sięgać po tytuły mniej skomplikowane i ambitne; rzucenie się na Odyseję czy dramaty może nie być dobrym pomysłem. Książka dla początkującego czytelnika powinna być przyjemna do czytania, o odpowiedniej grubości oraz przede wszystkim tematyka powinna mieścić się w jego kręgu zainteresowań.

Czy książki muszą być drogie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi; oczywiście, że nie. Książki można czytać całkowicie za darmo, wypożyczając tytuły z biblioteki. Można także zdecydować się na kupno e-czytnika, który pozwoli nam w komfortowy sposób czytać ebooki, które zwykle są tańsze od papierowych książek. Warto także zaglądać na kiermasze i wyprzedaże – można na nich znaleźć prawdziwe literackie perełki.

Kategor:

Wiadomości

Zobacz również

Zostawcie Millenialsów w spokoju
Zostawcie Millenialsów w spokoju

Spis treści Zabawne stereotypy dotyczące Millenialsów Millenialsi są leniwi[…]

Hity na Open'er
Hity na Open’er

Spis treści Line-up i pierwsi headlinerzy Hitów nie zabraknie[…]

recenzja filmu warszawa 1935
Warszawa 1935 – recenzja

Spis treści Recenzja filmy Warszawa 1935 Przedwojenna Warszawa Stolica[…]