Jesienne ścieżki Lasu Kultury: złota (2/4)

Ścieżka złota – Klasyka

Album:
Arcade Fire – ReflektorMerge Records 2013
Czy indie rockowy zespół założony w 2003 roku może zostać uznany za klasyk? Tak, jeśli pierwszym albumem zdobył nagrodę Grammy za płytę roku, a ostatni znalazł się we wszystkich ważnych zestawieniach roku 2010 oraz zajął 9. miejsce pośród najlepiej ocenianych albumów w historii (wg. portalu anydecentmusicktóry agreguje recenzje z ponad 50 opiniotwórczych źródeł). Premiera albumu 29. października, ale już teraz można posłuchać sobie singiel pt. Reflektor, albo cały ich poprzedni, fantastyczny album (link youtube). Czekam w nadziei, że płyta roku nadal przed nami.

Książka:
Susan Sontag – Jak świadomość związana jest z ciałem. Dzienniki – tom 2, Wyd. Karakter 2013
Właśnie ukazał się drugi tom dzienników wielkiej amerykańskiej intelektualistki, pisarki i aktywistki społecznej.  Jest to niezwykła porcja inspiracji oraz bezcenna możliwość wejrzenia w jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku. Dla potwierdzenia pierwszy wpis z pierwszego tomu jej dziennika, wydanego przed rokiem (a zapewniam, że warto zebrać całą kolekcję). Gdy Susan miała 15 lat, zapisała:

[quote]Wierzę, że nie ma boga osobowego ani życia po śmierci. Że najbardziej godna pożądania jest możliwość bycia szczerą wobec siebie, czyli Uczciwość. Że ludzie różnią się od siebie wyłącznie inteligencją. Że jedynym kryterium oceny naszych działań jest to, czy stajemy się dzięki nim bardziej szczęśliwi, czy nieszczęśliwi. Że odebranie życia jakiemukolwiek człowiekowi jest złe.[/quote]

 Film:
Roman Polański – Wenus w futrze, Francja 2013 )
Najnowszy film Polańskiego, który miał swoją premierę podczas tegorocznego Cannes, to adaptacja głośnej broadwayowskiej sztuki inspirowanej nowelą Leopolda von Sacher-Masocha (tak, to od jego nazwiska pochodzi termin masochizm i tak, był Austriakiem). Polański pytany o wybór akurat tego tytułu tłumaczył, że zachwycił go humor i satyra na seksizm, obecne w tej sztuce. No bo przecież perwersja, zmysłowość i Emanuelle Seigner w roli głównej to tylko tematy poboczne.

I na ich temat więcej jutro – w ścieżce czerwonej…

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.