Moda to władza – pokaz kolekcji zuo corp f-w 2012/13

 pokaz kolekcji Zuo Corp 2012

wiecej zdjęć na www.facebook.com/birdgirlblog


W malej auli wydziału fizyki jak w mrocznym zimnym pałacu – świecimy na niebiesko w ultrafioletowym świetle oblewajacym ściany, sufity, kolumny. Tylko pomarańczowy zdaje się być odporny na wszelki wielki błękit i jarzy się bezczelnie na paru spódnicach i torebkach.

Dymy snują się po podłodze, dobre samopoczucie na odpowiednim poziomie utrzymuje Moet&Chandon. Środek sali odgrodzony, wygląda jak scena teatru – nie ma wybiegu, raczej scenografia: białe schody i małe kubiki rozłożone symetrycznie po całej scenie.

Z głośników dochodzą odgłosy dżungli, krzyczy jakiś ptak – nazwa kolekcji to „Jungle Gardenia”, więc dzikie dźwięki są uzasadnione. Czy kolekcja będzie kolorystycznie jak dżungla a krawiecko jak ogród? Nie wiadomo. Czekanie, wachlowanie się zaproszeniami, przestępowanie z nogi na nogę, po co ja wzięłam te szpilki.

  pokaz kolekcji Zuo Corp 2012

W świecących ciemnościach UV na scenie zjawiają się smukłe sylwetki w czarnych całunach na głowach, niepewnie wchodzą na chybotliwe sześciany, publicznosć wstrzymuje oddech.. ok, wszystkie stoją. Po kolei zdejmują woalki i wtem oblewają je smugi światła, manekiny nabierają kolorów, kształtów i życia. Rozkwitają pięknem tkanin i wizjonerstwem krojów.

Opadają zagradzające nas barierki. Można z bliska zobaczyć 21 krawieckich projektów. Nie mija moment, a modelki już schodzą z podeścików i gęsiego tuptają po schodach w górę, potem w dół, powoli znikają ze sceny. Ostatni zachłanny rzut oka na suknię balową z białego sprasowanego jedwabiu wyszywaną koronką i kryształami skiego. Wokół falują kontrafałdy, suną grubo krojone kostiumy w stylu lat 50-tych, błyska czerwony poliester tłoczony we wzór drewna, z którego uszyta jest bujna spódnica i kusa kurteczka – tkaniny niespotykane, nowoczesne i robiące wrażenie.

  pokaz kolekcji Zuo Corp 2012

,,Uroda kobiety jest Formą władzy” – to hasło przewodnie kolekcji. Dosć przewrotne, zważywszy, że najurodziwszym z nas, czyli modelkom (?), polecono dokonać karkołomnej czynności wejścia na szcześcienne podstawki z tworzywa w bardzo wysokich szpilkach (cholernie niewygodnych – jak przyznała jedna z nich po pokazie) – i utrzymiania się na nich bez ruchu aż do końca pokazu. Wykrzywione obcasy, trzęsące się łydki, zaciśnięte pięści – czy rzeczywiście uroda jest formą władzy? Tak, ale władzy nad kobietami. Władzy nad tym, jakie są kanony urody – czyli mody: jak kobiety mają mają w tym sezonie wyglądać, w co się ubierać, ile ważyć, na czym stać i jak długo się nie ruszać. Moda to idealna forma władzy nad ludźmi, którzy chcą za nią podążać. Moda to wolność, ale również opresja.

pokaz kolekcji Zuo Corp 2012

Władza ujawniła się też przy umieszczeniu pawia-albinosa w przezroczystej klatce i wystawieniu go na widok tłumów, bez dania zwierzęciu żadnej możliwości ukrycia się lub ucieczki. Dobrze, że paparazzi okazali się miłosierni i oszczędzili mu fleszy. Władza absolutna – nie tylko nad kulturą, ale też nad naturą.

Gdy zniknęły stroje idealnie skrojone dla zamożnych pracowniczek wyższego szczebla, zaczęła sie tytułowa dżungla, czyli szturm na bar/fajki/Bartka Michalca/celebrytów. Jak to w Warszawie – korek w każdą stronę, choć nigdzie nic takiego się nie stało.

Pokaz kolekcji Zuo Corp 2012

Autorzy całego zamieszania równie uśmiechnięci co nieuchwytni, modelki nic nie wiedzą, ale za to mają ze mnie ubaw, bo chcę się czegoś dowiedzieć, natomiast barmani ujmują nas urokiem i cieplem maszyn wojennych.

Moją opinię o ludzkości uratował jeden pan, który w heroicznym akcie napojenia swej wybranki rękami wyciskał stojące niepodal pomarańcze do zdobycznej szklanki. Caly się upaćkał, zdobył jej przychylność, ale dostało mu się od barmana. A więc in plus.

I na koniec happy end. Idąc z Marią ku bramie natknęłyśmy się na radosnego Bartka, który nam opowiedział o swojej kolekcji i inspiracjach, a nawet o pawiu pożyczonym od znajomej hodowczyni ptaków egzotycznych. Ah te niebieskie ptaki…

Pokaz kolekcji Zuo Corp 2012, Bartek Michalec

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.